DOTYCHCZASOWA DZIAŁALNOŚĆ

Nazywam się Igor Podeszwik. Mam 29 lat, jestem prawnikiem, założycielem inicjatywy „Nowy Szczecin” oraz miejskim aktywistą. Nie należę do partii politycznej. W mieście działam od 2006 roku. 

_20181011_162529

W 2007 roku nawiązałem współpracę z lokalnym portalem wSzczecinie.pl. Trwała ona kilka lat, a dzięki niej miałem możliwość poruszenia wielu ważnych dla rozwoju miasta tematów. Poznałem także wspaniałych ludzi. Pisałem między innymi o rozwoju portu lotniczego, pomyśle, by katedra miała szklaną kopułę, szybkim tramwaju, regatach, modernizacji dworca głównego, wizji Floating Garden, rozwoju Śródodrza. Przeprowadziłem cykl wywiadów „Kobiety w polityce”.

W 2008 roku zająłem pierwsze miejsce w konkursie z wiedzy o Szczecinie i samorządzie terytorialnym. Wygrałem między innymi bon na studia w Wyższej Szkole Administracji Publicznej, jednak wybrałem studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim.

FB_IMG_1539266649946

W 2014 roku, jeszcze przed wejściem w życie ustawy o rewitalizacji, apelowałem do prezydenta Piotra Krzystka o wprowadzenie w naszym mieście Gminnego Programu Rewitalizacji. Z takiej szansy skorzystała na przykład Łódź, która dzisiaj, za blisko miliard złotych, rewitalizuje śródmieście. Piotr Krzystek do dzisiaj nie odpowiedział na list.

W 2014 złożyłem dwa wnioski do budżetu miasta, pierwszy dotyczył nowego gmachu Teatru Współczesnego na Śródodrzu, drugi nowego stadionu (do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi). W 2015 roku apelowałem do prezydenta Piotra Krzystka, by zlecił sporządzenie profesjonalnej ekspertyzy wskazującej na koszt budowy stadionu. Także bez odpowiedzi.

FB_IMG_1539267167666

W 2014 roku, na zaproszenie ówczesnego posła na Sejm RP Arkadiusza Litwińskiego, uczestniczyłem w posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia senackiego i poselskiego projektu ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zajmowała się opłatami za wieczyste użytkowanie w porcie. Przez kilka lat nasze portowe spółki płaciły większe opłaty niż podobne spółki w Trójmieście. Ostatecznie problem został pozytywnie rozwiązany.

Na początku 2015 roku, w ramach konsultacji społecznych do projektu „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023”, zabiegałem o:
– wpisanie na listę podstawową budowy drogi S3 na odcinkach: Szczecin – Świnoujście oraz Bolków – Lubawka;
–  utrzymanie na liście podstawowej realizacji drogi S6;
– wpisanie na listę podstawową gruntownej modernizacji autostrady A6 na odcinku Szczecin-granica niemiecka.

FB_IMG_1539266436243

W 2015 roku, po aroganckim zachowaniu części radnych, którzy bez dyskusji przegłosowali uchwałę w sprawie pomnika im. Lecha Kaczyńskiego, założyłem stronę „Tak dla referendum w sprawie odwołania Rady Miasta”. Po jakimś czasie sporządziłem obywatelski wniosek do wojewody o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie wzniesienia pomnika koło filharmonii (jeden z argumentów wskazał Wojciech Knap). Ostatecznie uchwała została częściowo unieważniona. Energię zgromadzoną na profilu postanowiłem jednak wykorzystać i kilka miesięcy później stronę przekształciłem w „Nowy Szczecin”, która istnieje do dzisiaj.

W 2015 roku Nowy Szczecin ruszył z akcją pisania maili do zarządu Jeronimo Martins w sprawie pstrokatego szyldu Biedronki na deptaku Bogusława, a w tym roku z podobną akcją ruszyliśmy w sprawie żółtej elewacji lokalu KFC na placu Kościuszki (w tej sprawie interweniował też Paweł Krzych – SzczecinBlog). W obu przypadkach udało się.

FB_IMG_1539266959776FB_IMG_1539266608107

W 2017 roku wspólnie z innymi osobami (Helena Freino, Marcin Szneider, Wojciech Knap, Maciej Sikorski, Piotr Czypciki, Wojciech Dorżynkiewicz, Przemysław Słowik)  zbierałem podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie rewitalizacji alei Wojska Polskiego.

FB_IMG_1539266918569_20181011_162433

W 2017 roku rozpocząłem zbiórkę podpisów w sprawie uratowania rzeźby „Labirynt” profesora Ryszarda Wilka. Akcja została poparta przez m.in. dr Dorota Tołłoczko-Femerling, asystentkę  prof. Ryszarda Wilka (w ostatnich latach funkcjonowania Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej), dr hab. Małgorzatę Kopczyńską prof. nadzw. (kierownik pracowni Rzeźby i Transformacji Cyfrowych na Wydziale Sztuk Wizualnych AS w Szczecinie) oraz Tadeusza Szklarskiego, architekta, świadka aktywności twórczej profesora (dawny plastyk miasta). O sprawie napisały media, w tym ogólnopolskie, a miasto ostatecznie zrezygnowało ze zniszczenia „Labiryntu”.

FB_IMG_1539267184505

W 2018 roku wspólnie z Przemysławem Słowikiem i Michałem Wilkockim doprowadziliśmy do utworzenia strefy dozwolonego spożywania piwa i wina na bulwarach.

_20181011_162512

Zaangażowałem się w obronę dawnego Hotelu Piast. Składałem wnioski o:
– wpisanie kamienicy/fasad do rejestru zabytków (wnioski w tej sprawie składało także stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek”);
– sporządzenie niezależnej ekspertyzy technicznej;
– zabezpieczenie kamienicy;
– stwierdzenie nieważności decyzji o rozbiórce;
– zawiadomienia do prokuratury.

Ostatecznie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowalnego stwierdził nieważność decyzji rozbiórkowej, a Wojewódzka Konserwator Zabytków wpisała do rejestru zabytków fasady kamienicy. W tej sprawie działam dalej – niedawno złożyłem wniosek do prezydenta miasta o wydanie decyzji nakazującej inwestorowi wykonanie wszystkich niezbędnych prac ratujących fasady budynku.

_20181011_162317FB_IMG_1539266488615

Walczyłem także o zachowanie kamienic na Niebuszewie (postępowania przed Wojewódzką Konserwator Zabytków i Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska opóźniły prace rozbiórkowe o kilka miesięcy – liczyłem, że prace rozbiórkowe uda się zatrzymać przynajmniej do czasu wyboru nowego prezydenta miasta, jednak Piotr Krzystek postawił na swoim – budynki są obecnie burzone).

FB_IMG_1539266756783

 „Nowy Szczecin” rozpoczął dyskusję w sprawie tęczowych flag w przestrzeni naszego miasta. Pomysł wywołał dużą dyskusję, a o pierwszym szczecińskim Marszu Równości dowiedziało się ponad 800 tysięcy osób (zasięg postów). Ostatecznie miasto zgodziło się na wywieszenie jednej takiej flagi w centrum miasta (wniosek w tej sprawie złożył także Michał Kaźmierski ze stowarzyszenia „Lambda Szczecin”). W Gazecie Wyborczej ukazał się list otwarty: „Szczecin otwarty i tolerancyjny, to Szczecin zwycięski„.FB_IMG_1539267118381

Popierałem „czarne protesty” przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej oraz protesty w obronie demokracji, bo nie ma demokracji miejskiej bez wolnych i niezależnych sądów.

strajk.png

Brałem udział w licznych debatach i konsultacjach społecznych, zwłaszcza dotyczących rewitalizacji (zgłaszałem m.in. uwagi do aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji i specustawy mieszkaniowej tzw. „Lex Deweloper”).

_20181011_162458FB_IMG_1539266785035

Złożyłem petycje: w sprawie wulgarnych reklam Gazety Polskiej (została uwzględniona) oraz panelu obywatelskiego (nie została uwzględniona).

panel.png

Na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie zabierałem głos w ważnych dla miasta sprawach. Na przykład:
– list w sprawie wyburzania kamienic 
– list w sprawie remontów ulic 

 

Reklamy
Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close