DOTYCHCZASOWA DZIAŁALNOŚĆ

Nazywam się Igor Podeszwik, jestem prawnikiem, założycielem inicjatywy „Nowy Szczecin” oraz miejskim aktywistą. Nie należę do partii politycznej. W mieście działam od 2006 roku.  W 2007 roku nawiązałem współpracę z lokalnym portalem wSzczecinie.pl. Trwała ona kilka lat, a dzięki niej miałem możliwość poruszenia wielu ważnych dla rozwoju miasta tematów. Poznałem także wspaniałych ludzi. Pisałem między innymi o rozwoju portu lotniczego, pomyśle, by katedra miała szklaną kopułę, szybkim tramwaju, regatach, modernizacji dworca głównego, wizji Floating Garden, rozwoju Śródodrza. Przeprowadziłem cykl wywiadów „Kobiety w polityce”. W 2008 roku zająłem pierwsze miejsce w konkursie z wiedzy o Szczecinie i samorządzie terytorialnym pod honorowym patronatem prezydenta miasta „Szczecin – miasto młodości i przyszłości”. Wygrałem między innymi bon na studia w Wyższej Szkole Administracji Publicznej, jednak wybrałem studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2014 roku, jeszcze przed wejściem w życie ustawy o rewitalizacji, apelowałem do prezydenta Piotra Krzystka o wprowadzenie w naszym mieście Gminnego Programu Rewitalizacji. Z takiej szansy skorzystała na przykład Łódź, która dzisiaj, za blisko miliard złotych, rewitalizuje śródmieście. Piotr Krzystek do dzisiaj nie odpowiedział na list.

FB_IMG_1539267167666

W 2014 roku, na zaproszenie ówczesnego posła na Sejm RP Arkadiusza Litwińskiego, uczestniczyłem w posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia senackiego i poselskiego projektu ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zajmowała się opłatami za wieczyste użytkowanie w porcie. Przez kilka lat nasze portowe spółki płaciły większe opłaty niż podobne spółki w Trójmieście. Ostatecznie problem został pozytywnie rozwiązany.

FB_IMG_1539266436243

W 2015 roku, po aroganckim zachowaniu części radnych, którzy bez dyskusji przegłosowali uchwałę w sprawie pomnika im. Lecha Kaczyńskiego, założyłem stronę „Tak dla referendum w sprawie odwołania Rady Miasta”. Po jakimś czasie sporządziłem obywatelski wniosek do wojewody o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie wzniesienia pomnika koło filharmonii (jeden z argumentów wskazał Wojciech Knap). Ostatecznie uchwała została częściowo unieważniona. Energię zgromadzoną na profilu postanowiłem jednak wykorzystać i kilka miesięcy później stronę przekształciłem w „Nowy Szczecin”, która istnieje do dzisiaj.

W 2015 roku Nowy Szczecin ruszył z akcją pisania maili do zarządu Jeronimo Martins w sprawie pstrokatego szyldu Biedronki na deptaku Bogusława, a w tym roku z podobną akcją ruszyliśmy w sprawie żółtej elewacji lokalu KFC na placu Kościuszki (w tej sprawie interweniował też Paweł Krzych – SzczecinBlog). W obu przypadkach udało się.

FB_IMG_1539266959776FB_IMG_1539266608107

W 2017 roku wspólnie z innymi osobami (Helena Freino, Marcin Szneider, Wojciech Knap, Maciej Sikorski, Piotr Czypciki, Wojciech Dorżynkiewicz, Przemysław Słowik)  zbierałem podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie rewitalizacji alei Wojska Polskiego.

FB_IMG_1539266918569_20181011_162433

W 2017 roku rozpocząłem zbiórkę podpisów w sprawie uratowania rzeźby „Labirynt” profesora Ryszarda Wilka. Akcja została poparta przez m.in. dr Dorota Tołłoczko-Femerling, asystentkę  prof. Ryszarda Wilka (w ostatnich latach funkcjonowania Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej), dr hab. Małgorzatę Kopczyńską prof. nadzw. (kierownik pracowni Rzeźby i Transformacji Cyfrowych na Wydziale Sztuk Wizualnych AS w Szczecinie) oraz Tadeusza Szklarskiego, architekta, świadka aktywności twórczej profesora (dawny plastyk miasta). O sprawie napisały media, w tym ogólnopolskie, a miasto ostatecznie zrezygnowało ze zniszczenia „Labiryntu”.

FB_IMG_1539267184505

W 2018 roku wspólnie z Przemysławem Słowikiem i Michałem Wilkockim doprowadziliśmy do utworzenia strefy dozwolonego spożywania piwa i wina na bulwarach.

_20181011_162512

Dzięki podjętym przeze mnie działaniom udało się unieważnić decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o rozbiórce Dawnego Hotelu Piast, a fasady kamienicy zostały wpisane do rejestru zabytków.

_20181011_162317FB_IMG_1539266488615

Walczyłem także o zachowanie kamienic na Niebuszewie (postępowania przed Wojewódzką Konserwator Zabytków i Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska opóźniły prace rozbiórkowe o kilka miesięcy – liczyłem, że prace rozbiórkowe uda się zatrzymać przynajmniej do czasu wyboru nowego prezydenta miasta, jednak Piotr Krzystek postawił na swoim – zabytkowe budynki zostały wyburzone).

FB_IMG_1539266756783

 „Nowy Szczecin” rozpoczął dyskusję w sprawie tęczowych flag w przestrzeni naszego miasta. Pomysł wywołał dużą dyskusję, a o pierwszym szczecińskim Marszu Równości dowiedziało się ponad 800 tysięcy osób (zasięg postów). Ostatecznie miasto zgodziło się na wywieszenie jednej takiej flagi w centrum miasta (wniosek w tej sprawie złożył także Michał Kaźmierski ze stowarzyszenia „Lambda Szczecin”). W mediach ukazał się list otwarty: „Szczecin otwarty i tolerancyjny, to Szczecin zwycięski„. Wspólnie z m.in. Dagmarą Adamiak (społeczność „RÓWNiE”) oraz Bartoszem Lechem, ekspertem praw człowieka, apelowałem do prezydenta miasta o przyjęcie lokalnej karty praw osób LGBT+. Piotr Krzystek odmówił, ale niezwykle cenna okazała się debata, która wówczas się wywiązała (stanowisko miasta skomentował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich). 9 listopada 2020 roku, po złożeniu przez nas petycji do rady miasta o przyjęcie uchwały antydyskryminacyjnej, prezydent miasta w końcu ogłosił przełomową deklarację „Szczecin – miasto wolne od dyskryminacji”. Temat będzie przez nas pilnowany, ponieważ radni z prezydenckiego klubu zdaje się nie poparli petycji w sprawie przyjęcia uchwały antydyskryminacyjnej.

FB_IMG_1539267118381

Inicjatywa „Nowy Szczecin” wspiera czarne protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej oraz protesty w obronie demokracji, ponieważ nie ma demokracji miejskiej bez wolnych i niezależnych sądów.

Brałem udział w licznych debatach i konsultacjach społecznych, zwłaszcza dotyczących rewitalizacji (zgłaszałem m.in. uwagi do aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji i specustawy mieszkaniowej tzw. „Lex Deweloper”).

_20181011_162458FB_IMG_1539266785035

Dzięki podjętym przeze mnie działaniom prezydent unieważnił konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu Orła Białego (wygrała prosamochodowa koncepcja). Dało to początek procesowi prototypowania, za co odpowiada wybitny ekspert – architekt i urbanista Paweł Jaworski. Miasto ma 6 – letni plan na całe Stare Miasto, które w końcu ma zostać uwolnione od samochodów. Ostatnio udało mi się uratować drzewa na placu Szarych Szeregów. Analizuję także projekty miejskich uchwał – w głośnej sprawie wydzierżawienia gruntów na osiedlu „Nad Rudzianką” ujawniłem, że tryb postępowania zastosowany przez miasto jest niezgodny z art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Początkowo miasto chciało wydzierżawić grunty parafii bez zgody rady miasta.

Inicjatywa „Nowy Szczecin” jest niezależna od jakichkolwiek wpływów. Wszystko co udało się osiągnąć wynika z ciężkiej pracy.